Prvobitno dizajnirana da bude središnji deo luksuznog projekta nekretnina u Tjanđinu, “Goldin Finance 117”, neki je zovu i “China 117 Tower”, poznata je po tome što je najviša nedovršena i nenaseljena zgrada na svetu.

Izgradnja je počela 2008. godine, ali je zaustavljena samo dve godine kasnije, tokom velike recesije. Radovi na projektu su nastavljeni 2011. godine, sa predviđenim datumom završetka između 2018. i 2019.

Međutim, do septembra 2015. godine izgradnja je ponovo obustavljena i od tada nije nastavljena. Kada su radovi na Goldin Finance 117 obustavljeni, impresivni neboder je bio peta najviša zgrada na svetu. Sada je to najviša napuštena zgrada na svetu.

Projekat “Goldin Finance 117” odnosno zgrada je trebala da bude središnji deo novog finansijskog distrikta, simbol ekonomske moći i napretka Kine.

Planirano je da zgrada ima 128 spratova, od kojih je 117 planirano kao hotelski apartmani i poslovni prostor sa 11 spratova za mašinske i operativne usluge, kao i četiri podzemna nivoa i observatorijumom na vrhu.

Za razliku od većine drugih zgrada uporedive veličine, projektovan je da bude useljiv do svoje najviše tačke. Zanimljivo, u poređenju samo sa najvišim naseljivim spratom, toranj “China 117” bi bio drugi samo iza Burdž Kalife u Dubaiju. Nažalost, ceo neboder ostaje potpuno nenaseljen.

Pa gde je sve pošlo naopako? Pa, neki kažu da su šanse bile složene protiv projekta od samog početka. Kao prvo, programer, Goldin Group, bio je novi igrač na kineskom tržištu, a nedostatak podrške kineske vlade značio je da u potpunosti samofinansira ceo razvojni projekat.


Bio je to rizičan poduhvat, ali ako bi kompanija mogla da ga izvede, nagrade bi bile vredne toga. Nažalost, finansijska kriza iz 2008. godine izvršila je još veći pritisak na Goldina.

U vreme kada je 2011. krenula, izgradnja Golding Finance 117 je nastavljena, i uprkos drugim manjim problemima stvari su krenule na bolje.Međutim, 2015. godine, nakon ceremonije proslave vrha nebodera na 597 metara, svi građevinski radovi su prestali.

Nakon pucanja kineskog berzanskog balona, Goldinu su nedostajale rezerve da održi cenu sopstvenih akcija na površini, a njeni lideri su mogli samo da stoje po strani dok je cena pala.

Neki kažu da je razvoj luksuznog projekta u drugom nivou kao što je Tjenđin bila loša ideja za početak jer jednostavno nije izazvao interesovanje elite koju je trebalo da impresionira.

Napuštena zgrada “Goldin Finance 117” danas ima značajan uticaj na urbanistički pejzaž Tianjina. Iako napuštena, zgrada je postala turistička atrakcija i predmet interesovanja za urbane istraživače i fotografe.

 

Njena budućnost ostaje neizvesna. Postoje spekulacije da bi zgrada mogla biti preuređena ili čak srušena, ali trenutno ne postoje konkretni planovi za njenu sudbinu. Investitori i gradske vlasti suočavaju se sa izazovom pronalaženja rešenja za ovu gigantsku strukturu.

Nakon neuspeha projekta Golding grupe, vlasti su 2020. godine izdale dekret kojim se značajno ograničava obim i broj nebodera koji se grade širom zemlje.

Dok stoji kao najviša napuštena zgrada na svetu, ona nas podseća na krhkost ljudskih planova i ekonomskih prognoza. Njena sudbina i dalje ostaje otvorena, a njena priča je svedočanstvo o vremenu velikih ambicija i njihovih posledica.